O dofinansowanie usług tłumacza języka migowego lub tłumacza – przewodnika może ubiegać się osoba niepełnosprawna, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności, a także jeżeli realizacja tych usług umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem. Potrzeba korzystania z usług tłumacza języka migowego lub tłumacza – przewodnika powinna być potwierdzona zaświadczeniem lekarskim.
Wysokość dofinansowania usług tłumacza języka migowego lub tłumacza– przewodnika nie może być wyższa niż 2% przeciętnego wynagrodzenia za godzinę jej świadczenia.
Dofinansowania udziela się na wniosek osoby niepełnosprawnej lub jej przedstawiciela ustawowego, który powinien zostać złożony do PCPR w Sierpcu wraz z dodatkową dokumentacją. Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym.
Wniosek o dofinansowanie usług tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika rozpatrywany jest niezwłocznie, nie dłużej niż w terminie 7 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
Na podstawie pozytywnego rozpatrzenia wniosku zawiera się umowę określającą kwotę dofinansowania (ilość godzin), termin i miejsce realizacji usługi.
Wyboru tłumacza dokonuje osoba niepełnosprawna. Usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika finansowane ze środków Funduszu może wykonywać osoba, która jest tłumaczem przysięgłym, zarejestrowana przez Wojewodę, która prowadzi działalność gospodarczą. W przypadku zgłoszenia się osoby (tłumacza) nie spełniającej powyższych wymogów, dofinansowanie nie przysługuje.
Wypłata dofinansowania następuje na podstawie oryginału faktury/rachunku wystawionej przez tłumacza języka migowego, zgodnie z zawartą wcześniej umową.
Dofinansowaniu nie podlega świadczenie usługi przez tłumacza w organach administracji publicznej.
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.
Dofinansowanie ze środków Funduszu nie przysługuje, jeżeli podmiot ubiegający się
o dofinansowanie ma zaległości wobec Funduszu lub podmiot ten był w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku stroną umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu, rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego podmiotu.
Ostateczną decyzję o przyznaniu dofinansowania, jego zakresie, wysokości lub odmowie dofinansowania podejmuje Dyrektor Centrum.
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Aneta Kopczyńska
- Data udostępnienia w BIP: 2025-03-26 14:52:31
- Informacja zaktualizowana przez: Aneta Kopczyńska
- Data ostatniej aktualizacji: 2025-03-26 14:56:34
- Liczba odsłon: 14
- Historia dokumentu: